Načítavam...
SlovenskyEnglish

Galéria > Ružomberok > Vlkolínec 2 hodiny peši od apt.

Svetové dedičstvo UNESCO
Vlkolínec*
Lokalita Svetového dedičstva UNESCO

Vlkolínec, Slovakia 006.jpg
ŠtátSlovensko Slovensko
Typkultúrna pamiatka
Kritériáiv, v
Identifikačné č.622
Región**Európa
Súradnice49°02′21″S 19°16′42″VSúradnice49°02′21″S 19°16′42″V (Mapa...)
História zápisu
Zápis1993  (17. zasadnutie)
Názov ako je zapísaný v zozname Svetového dedičstva.
** Klasifikované regióny podľa UNESCO.

Vlkolínec je podhorská osada,  Je pamiatkovou rezerváciou ľudovej architektúry a ako pozoruhodne zachovaný sídelný celok, pozostávajúci z typických zrubových objektov charakteristického stredoeurópskeho typu, je od roku 1993 zapísaný do Zoznamu Svetového dedičstva UNESCO.

Osada predstavuje typ dedinského stredovekého sídla s drevenou architektúrou horských a podhorských oblastí, s nenarušenou zástavbou zrubových domov uprostred krajinárskeho zázemia tvoreného úzkymi pásikmi polí a pasienkov, zo severu chránená masívom Sidorova (1 099 m n. m.).

Podľa dostupných záznamov sa vznik Vlkolínca, pôvodne osady drevorubačov a uhliarov, predpokladá medzi druhou polovicou 14. a prvou polovicou 15. storočia. Ako osada patriaca do chotára mesta Ružomberok bol súčasťou hradného panstva Likavského hradu. Tento stav pretrval až do polovice 20. storočia.

V mestskej samospráve zastupovali osadu dvaja volení zástupcovia zvaní starší, neskôr boženíci a senátori.

Po druhej svetovej vojne sa v päťdesiatych rokoch plánovalo presídlenie miestnych obyvateľov do Ružomberka. Dôvodom boli požiadavky obyvateľov na zabezpečenie zodpovedajúcich podmienok na život, porovnateľných s ostatnými miestnymi časťami mesta. Tento projekt sa však neuskutočnil a tak dodnes môžu návštevníci Vlkolínca obdivovovať životom pulzujúci vidiecky organizmus uprostred zachovalej tradičnej zrubovej architektúry.


Francúzština.comrecruiteri.skHeadhunter